Viski Fıçılarının Tarihi

Olgunlaşma belki de viski üretimindeki en önemli aşamalardan biridir. Çünkü bir viskinin karakterinin 70-75%’inin olgunlaşma aşamasında oluştuğu viski uzmanlarınca ve kaynaklar tarafından söylenmiştir.

Viski sektörüne uzun yıllarını vermiş ve birçok damıtımevinde önemli çalışmalar yapmış viski danışmanı Dr. Jim Swan‘ın, olgunlaşmanın önemini vurguladığı çok güzel bir sözü vardır:

“Alkolün fıçıda olgunlaşarak viskiye dönüşmesini, bir tırtılın kelebeğe dönüşmesine benzetebiliriz. Fıçı viskinin kozasıdır.” (Dr.Jim Swan)

Aslında olgunlaşma süreci tarihini incelediğimizde; her zaman olgunlaştırılarak içilen bir içki değildi viski; insanlar onu damıtım sonrası “New Make Spirit” haliyle yani çok yüksek alkollü şekilde fıçılarda beklemeden tüketiyorlardı. İçimi çok sert, keskin ve yakıcı aromalara sahip bir alkollü içkiydi.

Fıçılar sadece depolama ve bir yerden bir yere taşıma amaçlı kullanıldığından hangi ağaç çeşidinden oluşan fıçıda taşınacak gibi bir işlevi ve önemi yoktu. Ama mucizevi bir şekilde; taşınırken bekleyen viskiler içildiğinde, çok daha içime uygun ve yumuşak bir karakterde olunca, viskiler fıçılarda bekletilmeye başlanmış ve olgunlaştırma dönemi başlamış olmuş.

Peki neden meşe fıçısı? Sıvının dışarı sızması engelleyen bir yapısının bulunmasıdır. Ayrıca gözenekli yapısı sayesinde sıvının hava ile temasını sağlayarak oksidasyonu sağlar. Alkolü yumuşatan ve kolay şekil verilen yapısı da tercih sebebidir.

Meşe Fıçısı Çeşitleri

Viski endüstrisinde fıçı yapımı için genellikle 2 meşe türü kullanılır;

  • Amerikan meşesi (Quercus Alba)
  • Avrupa meşesi (Quercus Robur)

Bitiş

Bazı şişelerin üzerilerinde “Finished in Oloroso Casks” veya “PX Sherry Cask Finish” gibi ibareler görürüz. Finish yani Bitiş işlemini kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:

Finish (Bitiş): Standart olgunlaşma sürecine ek olarak uygulanan bir işlem. Amacı viskiye zenginlik katmak olan bu işlemde viski farklı bir fıçıya alarak belli bir süre bekletilir.

Yine Olgunlaştırmada olduğu gibi, Finish kısmında da viskinin hangi fıçıda ve ne kadar süreyle bekletildiği çok önemli bir etkendir.

Alıntıdır: https://redheadoakbarrels.com/whiskey-barrel-history-basics/

Jackson, M. (2015). Michael Jackson’s Malt Whisky Companion. Great Britain: Dorling Kindersley Limited.

Broom, D. (2014). Whisky The Manual. Great Britain: Octopus Publishing Group Limited.