İskoç ve İrlanda Viskileri

Genel olarak viski üretiminde kullanılan içerikler (tahıl ve su) aynı olsa da damıtım miktarı, kullanılan tahıl cinsi ve oranı, yıllandırma süreleri ve kullanılan imbik çeşidi ortaya çıkan viskiyi etkilediği için farklılık gösterebilir.

Bunun en güzel örneği ise İskoç Viskileri ve İrlanda Viskileri arasındaki üretim farklılıkları ve bunun sonucunda ortaya çıkan aromaların çeşitliliğidir.

Üretim Aşamasındaki Temel Farkları

En temel farklılığın başında; İrlandalılar viskiyi 3 kez damıtırken, İskoçlar 2 kez damıtırlar. Daha fazla damıtma viskiye daha yumuşak ve kolay içim karakteri kazandırdığı için İrlanda viskileri daha yumuşak içimli olurlar.

Neden “Whisky” ve Neden “Whiskey” Şeklinde Yazılır?

Bir ince fark da; İrlanda viskileri “whiskey” diye yazılırken İskoç viskileri “whisky” şeklinde yazılır. Bu yazımı etiketlerine de yansıtırlar. Yine İrlanda viskilerinin büyük çoğunluğu harman viski kategorisinde yer alırken, İskoç viskileri ise daha farklı çeşitlere ayrılır; tek malt, harman, harman maltı gibi. Farklılıkları olsa da, İskoçların da İrlandalıların da dünyaya muhteşem bir kültür kazandırdıklarını görüyor ve deneyimliyoruz..


İskoç ve İrlanda Viskileri – Viski Yapımının Temel Süreci